English Polski

Lokalizacja apartamentów i pokoi gościnnych

 

 

Krakowski Kazimierz jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce. Obecnie jest częścią Krakowa, jednak nie zawsze tak było. Od wydania aktu lokacyjnego przez Kazimierza Wielkiego w 1335 r do końca XVIII wieku było to osobne miasto. Pod koniec XV wieku król Jan Olbracht osiedlił tam Żydów, tworząc tzw. „miasto żydowskie”. Od tamtej pory kulturę Kazimierza kształtowało bliskie sąsiedztwo chrześcijańsko-żydowskie. Po tym okresie pozostały m.in. wspaniały gmach Synagogi Starej (ul. Szeroka 24), stary cmentarz przy synagodze Remu (ul. Szeroka 40), czy Mykwa Wielka (ul. Szeroka 6). Z chrześcijańskich zabytków warto wspomnieć chociażby kościół i klasztor Paulinów na Skałce (ul. Skałeczna 15) oraz Bazylikę Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26).

limaoscarjuliet-festiwal-kultury-żydowskiejtomaszd-szyldybmielec-kładkaAllie-Caulfield-ulica-szeroka

Kazimierz oferuje atrakcje nie tylko dla miłośników historii i zabytków. Jest to miejsce tętniące nocnym życiem, idealnym na zabawę. Dziesiątki lokali urządzonych w różnym stylu sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od kultowej „Alchemii” (ul. Estery 5) rozbrzmiewającej jazzowymi koncertami, poprzez bardziej rockowe klimaty „Propagandy” (ul. Miodowa 20), aż po istny misz-masz muzyczny w słynnym „Maglu” (ul. Meiselsa 9).

Wracając z imprezy można zaspokoić głód najsłynniejszymi zapiekankami Endziora z „Okrąglaka” na Placu Nowym i podziwiać nocny Kraków z kładki pieszo-rowerowej Ojca Bernatka na Wiśle. Kładka to jedno z ulubionych miejsc spacerów zakochanych, czego dowodzą setki wiszących na balustradzie „kłódek miłości” z imionami, będących symbolem nierozerwalnego uczucia.

Skoro już jesteśmy przy rzece, warto zajrzeć na cumujące przy nabrzeżu barki-restauracje. W cieplejszym sezonie oferują one wyborne dania i napitki w atmosferze chłodnej, rzecznej bryzy i uspokajającego plusku wody. To oczywiście nie jedyne miejsca gdzie można dobrze zjeść. Kazimierz roi się od świetnych restauracji. Poza oczywistymi w tym miejscu, koszernymi smakami żydowskiej kuchni, można bez problemu zaspokoić apetyt na dania orientalne (np. w restauracji „Horai”, Plac Wolnica 9), włoskie („Cosa Nostra”, ul. Dajwór 25) , czy polskie („Dawno temu na Kazimierzu”, ul. Szeroka 1). Słynnym wydarzeniem kulinarnym jest Festiwal Zupy na Placu Nowym. Czołowi restauratorzy Kazimierza, przygotowując zupy, rywalizują o Złotą Paterę. Kulinarne dzieła są bezpłatnie serwowane widzom. Jury przewodzą Robert Makłowicz i Piotr Bikont.

Ansomia-okraglak,-plac-nowykładka-Bernatkabarkapub-warsztat

Krakowski Kazimierz to także centrum kultury i sztuki. Miłośnicy twórczości artystycznej nie mogą ominąć corocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Od pierwszej edycji w 1988 roku impreza zdobyła międzynarodowa sławę, przyciągając tysiące gości z całego świata i stając się jednym z największych wydarzeń tego typu. Podczas Festiwalu odbywa się ponad dwieście koncertów, wykładów, seansów filmowych i innych widowisk. Warto odwiedzić także Muzeum Etnograficzne z kolekcją sztuki ludowej (Plac Wolnica 1), Żydowskie Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18), czy zapoznać się z repertuarem awangardowego teatru ELOE (ul. Jakuba 29).

Allie-Caulfield-stara-synagoga-2Bozego-CiałaDSC07014Allie-Caulfield-stary-cmentarz-żydowski

TRANSFER

TRANSPORT Z LOTNISKA LUB DWORCA PKP/PKS

REZERWACJA

Tel: 48 660 886 668
E-mail: biuro.rainbowapartments@gmail.com

CENY

OD 55 ZŁ ZA OSOBĘ
Przy dłuższych pobytach możliwość negocjanci cen
Zobacz regulamin


 
Copyright © Apartamenty Rainbow 2013 - 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.